Koně u nás na farmě

13.11.2020

Rádi byste se dozvěděli něco o koních, kteří aktuálně žijí na farmě, než se za nimi půjdete podívat osobně? Již jste se s našimi koňmi seznámili, ale zajímá vás něco víc? Jste na správném místě! :) Pojďme se podívat, jaké úžasné koňské osobnosti nás vozí na svých hřbetech...


Pinezka (*15. 5. 2009)


Milionový poníček pro malé i větší jezdce. Vybělující klisnička, která vám probere na počkání kapsy, jestli se v nich nenachází něco dobrého na zub. Miluje pohyb a největší radost jí udělá, když může se zkušenějšími jezdci překonávat překážky. Bude vděčná ale i za procházku či vyjížďku. Kvůli problémům s dýcháním (začínající dušnost) už z ní velký sportovec nebude, ale pohyb potřebuje, aby se jí plíce pěkně rozdýchaly.

Pinezka je také naše největší voduška. Vodu přímo miluje, ale jen tu velkou, kde se může schladit celá. Pokud naší bílou princeznu chcete dostat do louže, kde by si urousala kopýtka, nepochodíte. Za povšimnutí na této ladné polské slečně stojí její roztomilý knírek!  


Sharon (*7. 8. 2008)

Další bílá princezna. O malinko starší, o malinko vyšší a o malinko složitější kobylka, než je Pinezka, kříženka shagya araba, s jiskrou v oku a někdy až příliš jistým krokem. Pro malé děti zlatíčko, pokročilejší jezdce ráda potrápí. Její obrovská energie člověku buď sedne, nebo ne, tato kobylka je prostě plná života. Vyžaduje spravedlivé chování, jinak si ze svého jezdce nejprve tropí legraci, a pokud se cítí dotčena, oprávněně se zlobí a dokáže dát svůj názor velmi razantně najevo. 

Často ji potkáte v čele vyjížďky, kde díky svému svižnému kroku udává pod instruktorem tempo ostatním koním, a když budete mít štěstí, třeba zahlédnete, jak svého jezdce bez varování zaveze do lesa. :) V minulosti byla rodinným koníkem, maličko rozmazlovaným, učí se teď všem dovednostem, které bude ve svém koňském životě potřebovat. :)


Gabča (*20. 4. 2015)

Gabča je barevně nejvýraznější z našich koní, nebo spíše poníků. Nejmladší, nejmenší a nejpotřeštěnější. Věkem ještě odrostlejší puberťák, povahou ještě více. Na povození i pro maličké dětičky, jezdce ale potřebuje odvážného. Jestli je někdo v našem stádě rozený skokan, je to právě tahle malá tlusťoučká dělová koule. Jakmile vidí překážku, letí jako drak a přeskočí výšku, při které byste si na poníka nevsadili. 

Je zároveň pro každou srandu, velmi ochotně pracuje ze země, kde se nechá zabalit do plachty, projde závěsem z petlahví, a při práci v terénu projde místy, kde velký kůň má problémy. Pokud této koňské slečně dokážete zabavit hlavu, nestihne vymyslet žádnou skopičinu a ukáže vám, jak ladně se dokáže pohybovat. Při vyjížďkách s velkými koňmi drží krok i s těmi nejrychlejšími, zvládne ale i cválat na vodítku za vodičem, kdy si i nejmenší dětičky mohou bezpečně vyzkoušet rychlejší chody. :)


Mystere D'annie - Mystic, Mysťa (*5. 5. 2011)

Pan kůň z šlechtické linie anglických plnokrevníků (A1/1). Původem z Francie, kde se narodil pro dostihovou kariéru. Podle všech dohledatelných informací má v nohou něco málo naběháno, ale byl (pravděpodobně kvůli jeho klidné povaze) z dostihového sportu vyřazen. Jak se dostal až do Česka není známo, každopádně buďme rádi - Myst je jemný dámský koníček, který při správném zacházení dokáže jezdci ukázat, co to znamená, když se kůň sám nese.

Postavou je to taková koňská žížalka, pracujeme na osvalení hřbetu a zádě, aby mohl sloužit jako plnohodnotný školní kůň. Mysťa je ale stále plnokrevník, jeho tělo je stvořené k rychlému pohybu, rád s jezdcem cválá po jízdárně bez pobízení, nikdy se však neprojevil nebezpečně. Oblíbil si také kavaletovou práci, při které s oblibou ukazuje, jak daleko je schopen natáhnout nožky. Jeho slabinou je hvězdaření (hvězdář = kůň, co vysoko zvedá hlavu a prohýbá hřbet), ke kterému se uchyluje, je-li jeho jezdec mimo rytmus nebo se k němu nechová tak, jak Myst potřebuje. Jakmile však jezdec dělá vše tak, jak je Mystovi příjemné, okamžitě sníží hlavu a spokojeně ťapká dopředu, což je pro jezdce nejlepší zpětná vazba, jakou je mu kůň schopen poskytnout. :)


Sacramoso Ikaria VI - Kikin (*12. 3. 2005)

Mohutný černý valach starokladrubského koně k nám přišel z nepěkných podmínek. Za posledních pár let nikdo neví, co se s ním dělo a jak moc mu bylo ublíženo. U nás zatím odpočívá a výrazně přibírá na váze, aktuálně je opečováván adoptivní maminkou Věrou a začíná pracovat ze země i ze sedla, aby se mu vrátila chuť do života. 

Kikin má složené zkoušky v tahu, u nás ještě netahal, tak se těšíme, čím nás překvapí. Byl také připravován do skokového a drezurního sportu, jeho kariéru ale před lety zastavilo kostnatění chrupavek. Mezi jeho zdravotní indispozice mimo artrózy patří i téměř překousnutý (či přeříznutý) jazyk, zaražené přední zuby, geneticky daný předkus a náběh na dušnost. Z těchto kusých informací i z jeho chování po příjezdu k nám usuzujeme, že tento impozantní krasavec si prošel peklem, a budeme dělat vše proto, aby se jeho životní podmínky zlepšily. 

Na fotografii vlevo vidíte přibližný stav, v jakém k nám Kikin přijel. Již je patrný pupíček, který předtím neměl vůbec, aktuálně pracujeme na tom, aby se bříško přesunulo do oblasti zad. Další tři fotografie jsou z Kikinovi minulosti (cca 10 let zpět), na fotce vpravo vidíte jeho bývalou jezdkyni Karolínu, se kterou jsme v kontaktu a děkujeme jí za informace o životě Kikina. Autorem posledních tří tofografií je Lucie Komoňová.


Daisy (*12. 5. 2005)

Daisy je soukromá kobylka, kterou pár zkušenějších slečen z kroužku má možnost vyzkoušet i pod sedlem. Její majitelka Terka a adoptivní maminka Lucka ji využívají i při vedení tréninku na lonži. Daisy je miláček a ďáblík v jednom, dokáže se s vámi hodinu mazlit a za chvíli před vámi ladně odejde ve výběhu, když tuší, že by mohla být obtěžována prací. Tato kobylka vyniká velmi dobrou pamětí, pokud ji nějakým způsobem naštvete či urazíte její hrdost, věřte, že vám to vrátí. Možná ne hned, možná ani za týden, ale počká si a vy si přesně vzpomenete, čím jste si to zasloužili. :)

Její nejoblíbenější činností je pojídání čehokoliv dobrého, nejlépe jablek či mrkví. Pak také ráda ukazuje svoje zkušenosti z celoživotního pobytu ve stádě, kdy si ostatní koně umí velmi dobře srovnat do latě. Daisy můžete potkat i na našich společných vyjížďkách, kde se nachází buď v čele nebo na konci zástupu, buď jako vodící nebo hlídající kůň. Fotografie Daisy připojené k tomuto medailonku pořídila Vendula Molinová.


Zurika (*6. 6. 1993)

Zurika je druhý soukromý kůň, kterého můžete u nás v ohradě potkat. Jedná se o statnou malou vranku hucuského koně, která umí spoustu užitečných triků - umí vám dát pusinku, a s přehledem si otevře bránu, pokud jí nedonesete včas snídani (viz foto). Trpí na problémy s kopýtky, proto na vyjížďky a procházky nosí speciální botky. Její majitelka Karolina vám se Zurkou na požádání předvede ze země i ze sedla stranové cviky a ráda vám povykládá o akademickém ježdění. 

Ačkoliv je Zurka nejstarším členem stáda, rozhodně na svůj věk nevypadá a ani se nechová, jako by patřila do starého železa. Pokud se k ní chováte nespravedlivě, klidně vás přejede a nehne přitom ani brvou, a to ať jste člověk nebo kůň. Zároveň se přijde opravdu ráda pomazlit. Kvůli problémům se schvácením kopyt je na dietě, proto do výběhu na trávu nosí speciální náhubek, a nesmí dostávat žádné pamlsky, mrkve, jablíčka apod. Zurka občas chodí pod malé děti na vodění, do výcviků klientů zařazená není a pro její dřívější nepříjemné zážitky z provozu ani nikdy nebude. :)